مشهد - میدان 17 شهریور - بازار رضا - بازار سوم نبش هشتی سوم - طبقه دوم - پلاک 2/986 الف
  • تلفن تماس 0513-3644442

  • آدرس ایمیل

آیا امکان کشت زعفران در مناطق مرطوب وجود دارد؟

کشت زعفران

با توجه به ویژگی زعفران، بهترین مکان برای کشت آن مناطقی است که دارای تابستان های گرم و خشک باشد. البته در این مناطق باید زمستان های ملایم وجود داشته باشد. کشت زعفران در مناطق سردسیر و مرطوب به دلیل اینکه دوران رشد آن در فصل پاییز و زمستان است، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. علاوه بر این، فصل تابستان که فصل استراحت گیاه زعفران محسوب می شود، بارش باران و سرمای زیاد به آن آسیب خواهد زد. در همین راستا در این مقاله بهترین شرایط آب و هوایی و همچنین خاک مناسب برای کاشت گیاه زعفران را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

 

 

آیا زعفران را در مناطق مرطوب هم می توان کشت کرد؟

زعفران گیاهی است که خلق و خوی گرمسیری دارد، از این رو آب و هوای مناسب برای کشت زعفران، آب و هوایی است که زمستان های ملایم و تابستان های گرم و خشک داشته باشد. گیاه زعفران در برابر سرما مقاومت بالایی دارد ولی از آنجایی که دوران رشد این گیاه در فصل پاییز آغاز و تا اوایل فصل بهار ادامه می یابد، از این رو در این دوران وجود آب و هوای معتدل برای رشد گیاه زعفران ضروریست.

فصل تابستان، فصل استراحت این گیاه است و در این فصل هرگونه آبیاری باعث آسیب رساندن به آن می شود. از این رو کشت زعفران در مناطق سردسیری و مرطوب، مانند گیلان و مازندران و همچنین مناطق بسیار گرم جنوب کشور به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بهترین مکان برای کشت و کار زعفران، زمین های بدون درختی بوده که به ندرت باد سرد در آن می وزد.

کشت زعفران

دما و خاک مناسب برای کشت زعفران

در بخش قبلی متوجه شدید کاشت زعفران در مناطق سردسیر و همچنین خیلی گرم امکان پذیر نیست و رطوبت زیادی باعث اخلال در روند رشد این گیاه می شود. در اینجا می خواهیم به بررسی بهترین و ایده آل  ترین شرایط دمایی و همچنین نوع خاک  مناسب برای کشت و زرع گیاه زعفران بپردازیم تا بتوانید به بهترین نحو ممکن این محصول را به عمل بیاورید.

گیاه زعفران حداکثر دمای ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند و معمولا در مکان هایی که در ارتفاع ۱۳۰۰ تا ۲۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند، کشت می شود. پیاز زعفران معمولا بین ۵ تا ۷ سال در زمین باقی می ماند، از این رو خاک زمین های مورد استفاده برای کاشت زعفران باید ترکیبی از شن و رس باشد تا پیاز زعفران بتواند در طی این مدت زمان طولانی مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین کرده و بتواند در برابر شرایط خاص محیطی و جوی مقاومت خوبی از خود نشان دهد. با توجه به موارد گفته شده کشت زعفران در زمین های زه کشی شده با خاک های لمونی، لومی، رسی و شنی و همچنین نبود هیچگونه درختی در به کشت زعفران در مناطق مرطوب ترجیح داده می شود.

کشت زعفران

عملیات تهیه زمین برای کشت زعفران

گیاه زعفران در زمین هایی که حاوی قلوه سنگ و علف های هرز باشند به خوبی رشد نخواهد کرد. از این رو برای کشت و کار زعفران، توجه به تهیه زمین اهمیت زیادی دارد و باید آن را با دقت زیادی انجام داد. تهیه زمین به منظور کاشت زعفران به این صورت می باشد که در ابتدا باید در فصل پاییز یا زمستان، زمین شخم زده شود. لازم به ذکر است که در این فصل ها باید شرایط مناسب برای شخم زمین وجود داشته باشد. اما اگر در فصل پاییز و زمستان شرایط خوبی مهیا نبود و یا اینکه امکان دسترسی به تراکتور وجود نداشت، می توان عملیات شخم زنی را به پایان فصل بهار و اوایل تیرماه موکول کرد.

کشت زعفران

بهترین زمان برای کاشت زعفران

بهترین زمان برای کاشت زعفران از اول مرداد ماه تا مهرماه می باشد. بعد از اینکه پیاز زعفران در زمین کشت شد، بسته به نوع زمین و منطقه کشت لازم است که پیاز زعفران بین ۴ تا ۷ و حتی ۱۰ سال در زمین باقی بماند تا محصول به عمل آید و در طی این مدت نیازی به کاشت دوباره زعفران وجود ندارد.

کشت زعفران

عوامل موثر برای افزایش بازدهی کاشت زعفران

برای اینکه بازدهی و ارتقاء کمی و کیفی کاشت زعفران توجه به نکات زیر الزامی می باشد:

·        انتخاب زمینی با خاک حاصلخیز و غنی از مواد آلی

·        انتخاب پیاز زعفران درشت و عاری از هرگونه آلودگی و بیماری

·        کاشت زعفران به صورت ردیفی به جای کپه کاری

·        جلوگیری از آبیاری زعفران در فصل تابستان

·        مبارزه با علف های هرز در فصل تابستان

·        استفاده از پیازهای محافظت شده در شرایط خشک و خنک

کشت زعفران

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0