مشهد - میدان 17 شهریور - بازار رضا - بازار سوم نبش هشتی سوم - طبقه دوم - پلاک 2/986 الف
  • تلفن تماس 0513-3644442

  • آدرس ایمیل

مقدار مصرف مجاز زعفران در ماه برای هر فرد

مقدار مصرف مجاز زعفران

طبق بررسی کارشناسان برای مقدار مصرف مجاز زعفران استاندارد هایی تعیین شده است که بر اساس آن، هر فرد در هر وعده تنها می تواند ۰.۱ گرم زعفران مصرف کند. این بدان معناست که در هرباری که می خواهید زعفران را به هر نحوی مصرف کنید، تنها مجاز به مصرف حداکثر ده تا پانزده عدد از رشته زعفران هستید. مصرف بیش از اندازه زعفران، برای بدن زیان آور بوده و عوارضی در پی خواهد داشت. از این رو در این مقاله ضمن بررسی مقدار مصرف مجاز زعفران به صورت ماهانه و روزانه، عوارض مصرف بیش از اندازه آن را نیز شرح خواهیم داد.

 

آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

 

مقدار مصرف مجاز زعفران در ماه برای هر فرد

هر فرد در هر ماه، حداکثر می تواند ۳ گرم زعفران مصرف کند. در صورت رعایت مقدار مجاز مصرف زعفران در ماه، حداکثر استفاده را از خواص زعفران خواهید برد. در صورتی که ماهانه بیش از ۵ گرم زعفران مصرف کنید، باید منتظر عوارض خطرناک آن باشید.

در بسیاری از موارد، ممکن است که شما زعفران را به عنوان یک دارو مصرف کنید، در چنین مواقعی باید در نظر داشته باشید که مقدار مصرف مجاز زعفران برای شما ۱ گرم می باشد.

مقدار مصرف مجاز زعفران

مقدار مصرف مجاز زعفران در هر روز

در بخش قبلی گفتیم که میزان مجاز مصرف زعفران به صورت ماهانه، ۳ گرم بوده که این مقدار معادل ۰.۱ گرم در هر روز می باشد. یعنی اگر می خواهید به صورت روزانه زعفران را در وعده های غذایی خود مصرف کنید، مقدار آن نباید به طور روزانه از ۰.۱ گرم تجاوز کند.

ناگفته نماند که امکان مصرف روزانه زعفران حداکثر تا ۱ گرم وجود دارد، ولی برای مصرف این مقدار از زعفران به صورت روزانه باید دقت کنید که تمام ۱ گرم را در یک نوبت و به صورت یکجا مصرف نکنید.

استانداردهای گفته شده برای مقدار مصرف مجاز زعفران، یک استاندارد عمومی و کلی بوده و ممکن است که با بدن همه انسان ها سازگاری نداشته باشد. بنابراین به شما توصیه می کنیم که برای جلوگیری از عوارض خطرناک مصرف بیش از حد زعفران، مصرف آن را از کم شروع کنید تا متوجه شوید که سیستم ایمنی بدنتان تا چه اندازه مقاومت دارد.

مقدار مصرف مجاز زعفران

مقدار مصرف مجاز زعفران در دوران بارداری

در زعفران ماده ای به نام «سافرانال» وجود دارد که عطر زعفران نیز از این ماده نشات می گیرد. این ماده اگر چه خواص دارویی و درمانی زیادی دارد ولی یک ماده سمی بوده و به همین دلیل مصرف زعفران در دوران بارداری باید کاملاً کنترل شده و زیر نظر پزشک صورت گیرد.

مقدار مصرف مجاز زعفران

 مصرف بیش از حد زعفران چه عوارضی دارد؟

تاکنون متوجه شدید که هر چه قدر که مصرف زعفران در مقادیر مجاز و استاندارد مزیت دارد و برای سلامتی مفید است، مصرف بیش از اندازه آن نیز می تواند به همان اندازه زیان آور و خطرناک باشد. به همین دلیل برای افزایش آگاهی شما در خصوص عوارض مصرف بیش از حد مجاز زعفران در اینجا چند مورد از عوارضی که ممکن است بر اثر مصرف بی رویه این ماده برایتان به وجود بیاید را بیان کرده ایم:

·        مصرف بیش از اندازه زعفران، فشار خون را کاهش داده و خون را رقیق می کند که نتیجه این اتفاق خونریزی در بینی و رحم خانمها می باشد. از این رو مصرف این ماده برای خانم های بارداری و به ویژه در ماه های اول بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

·        مصرف بیش از حد زعفران، باعث اختلال در عملکرد کلیه ها، کم شدن اشتها و بروز سردرد های مزمن می شود.

·        مصرف زعفران اگر در دوران قاعدگی از حد خود تجاوز کند، باعث افزایش اضطراب در خانم ها می شود.

·        تغییر رنگ پوست، یکی دیگر از عوارض مصرف بی رویه زعفران می باشد.

·        زعفران طبیعت گرمی دارد و به همین دلیل ترشح خون از ادرار، اسهال و از دست دادن آب بدن بر اثر مصرف بی رویه آن، دور از انتظار نیست.

مقدار مصرف مجاز زعفران

مصرف زعفران برای چه کسانی زیان آور است؟

افرادی که اضافه وزن دارند، بهتر است که زعفران مصرف نکنند. چرا که این گیاه، گیاهی اشتها آور بوده و بر اثر مصرف مداوم آن، وزن افزایش پیدا می کند.

مصرف این ماده به افرادی که تعریق کف دست دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

علاوه بر موارد گرفته شده، همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، خانم باردار به دلیل خاصیت سقط جنین بودن گیاه زعفران به طور جدی باید از مصرف آن خودداری کنند و اگر در مواقعی به دلیل بیماری های دیگر مجبور به مصرف آن بودند، حتماً باید این کار با مشورت پزشک و تحت نظارت او انجام دهند.

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0