مشهد - میدان 17 شهریور - بازار رضا - بازار سوم نبش هشتی سوم - طبقه دوم - پلاک 2/986 الف
 • تلفن تماس 0513-3644442

 • آدرس ایمیل

آشنایی با خصوصیات و ویژگی های پیاز زعفران

پیاز زعفران

زعفران یکی از گیاهان بسیار ارزشمند می باشد که علاوه بر بو و طعم بسیار عالی، دارای ارزش دارویی و غذایی بسیار بالایی است. زعفران از طریق کاشت پیاز زعفران، رشد می کند. پیاز زعفران دارای ویژگی ها و خصوصیاتی است که در صورت آشنایی با این خصوصیات، بهتر می توانید به کشت زعفران بپردازید.

 

آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

 

پیاز زعفران چیست؟

برای رشد و کاشت گیاه زعفران، از پیاز زعفران استفاده می شود. این پیاز در عمق ۳۰ سانتی متری زمین کاشته می شود و باعث به بار آمدن محصول می شود. این پیاز در برابر سرما و گرما بسیار مقاوم است و پوشال هایی که اطراف پیاز را در برگرفته اند، باعث مقاومت هر چه بیشتر این گیاه در برابر شرایط دمایی هوا می شوند. این پوشال ها در فصل تابستان مقداری از رطوبت را در خود جذب می کنند و سبب می شوند تا زمان بیدار شدن مجدد گیاه در برابر گرمای تابستان، رطوبت و آب کافی گیاه تامین شده و این پیاز سالم باقی بماند.

پیاز زعفران

ویژگی های پیاز زعفران مرغوب

انتخاب یک پیاز مرغوب زعفران، برای کشاورزان اهمیت بسیاری دارد. در واقع به دلیل اینکه پیاز زعفران یکی از مهمترین مراحل کاشت زعفران محسوب می شود، انتخاب بهترین نوع آن می تواند باعث کاشت محصولی بهتر و پر بار تر شود. یک پیاز خوب زعفران دارای ویژگی های ذیل می باشد:

 • یک پیاز مرغوب دارای وزن بالای ۸ گرم می باشد زیرا امکان گلدهی پیازهای زیر ۸ گرم خیلی کم است. اما اگر قصد کاشت زعفران گلخانه ای را دارید، باید بدانید که وزن پیاز باید بالای ۱۵ گرم باشد.
 • جوانه انتهایی پیاز سالم و بدون هیچ گونه پوسیدگی می باشد.
 • پیازهای مرغوب تر، بزرگتر و درشت تر می باشد زیرا هر اندازه پیاز درشت تر باشد، محصول مرغوب تر می باشد.
 • پیازهای مرغوب تر، از مزارع ۳ تا ۴ ساله انتخاب می شوند.

انتخاب پیازهای مرغوب زعفران علاوه بر اینکه در سال اول سبب به بار آمدن محصولات عالی می شود، بلکه از طریق بچه زایی در سال های بعدی نیز سبب به رشد زعفران عالی و پربار خواهد شد.

پیاز زعفران

پیاز مرغوب زعفران در چه ماه هایی کشت می شود؟

به طور معمول بهترین زمان برای کشت پیاز زعفران، ماه های شهریور و مهر است. از سوی دیگر محققان معتقد هستند که بهترین زمان کاشت پیاز، در ماه خرداد است که اگر پیاز در این فصل کاشت شود، می توان انتظار محصول بهتری را از همان سال اول داشت. اگر پیاز در ماه های گرم سال کاشته شود، به دلیل اینکه ممکن است رطوبت پیاز از بین برود، احتمال آسیب دیدگی به پیاز بسیار زیاد است. قبل از کاشت پیاز، حتما آن را ضدعفونی کنید تا پیاز آسیب نبیند. برای این کار حتما باید پوسته بالایی پیاز را جدا کرده و آن را ضدعفونی کنید، سپس می توانید پیاز را در زمین بکارید.

پیاز زعفران

اهمیت پیاز برای کاشت و رشد زعفران

همانگونه که می دانید، زعفران را از گل زعفران می چینند که همین گل زعفران نیز از پیاز زعفران به وجود می آید و رشد می کند. پس از اینکه پیاز در خاک کاشته می شود، باید نور و آب کافی به آن برسد تا در فصل پاییز، بتوان زعفران را برداشت کرد. یکی از ویژگی های بسیار عالی و منحصر به فرد پیازهای زعفران این است که این پیازها در طول سالیانی که در دل خاک هستند، خود را تکثیر می کنند و پیازی که باعث تکثیر شده است، خود از بین می رود.

پیاز زعفران

نکاتی در رابطه با پیاز زعفران

 • دوره استراحت پیاز زعفران، بین ماه های اردیبهشت تا خرداد است که در این بین نیز می توان نسبت به بیرون آوردن پیازها اقدام نمود.
 • بهتر است پس از بیرون آوردن پیازها، هر چه سریعتر اقدام به کاشت آنها در زمین نمود تا پیازها در زمین جدید استراحت کنند.
 • در اواخر مرداد ماه، نباید پیازها را از زمین بیرون کشید زیرا ممکن است در این زمان پیاز در حال جوانه زدن و ریشه دادن باشد.
 • هر اندازه ای که فاصله بیرون آوردن پیازها تا زمان کاشت آنها کمتر باشد، محصول بهتری به بار خواهد آمد.
 • برای کاشت پیاز زعفران باید چاله هایی با عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر، در کنار هم کنده شده و در هر چاله ۳ تا ۱۵ پیاز کاشته می شود. به هنگام کاشت، باید سر پیازها رو به بالا باشد و پس از پر شدن چاله ها، باید خاک به صورت مسطح در داخل چاله ها ریخته شود.
 • زراعت پیازها به صورت ردیفی انجام می شود و پس از کاشت، با ماله روی شیارها پوشیده می شود.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران 0